A nehéz tehervonatok és a nehezebb személyszállító vonatok részére rendelte meg a MÁV a MÁV V63-as villamosmozdony-sorozatot. A már korábban kikísérletezett tirisztoros szabályzással az első mozdonyt, a V63 001 pályaszámút 1975-ben szállította a Ganz, majd egy évvel később a második prototípust, mely a V63 002 pályaszámot kapta. Mindkét mozdony még nyugati elektronikával rendelkezett. A V63 003 - 007 pályaszámú nullszériás mozdonyok 1980 - 1981-ben, készültek, immár hazai elektronikával és forgóvázzal. 1984-től a Krupp Művektől megvásárolt licenc alapján más, jobb futástulajdonságú forgóvázakkal kezdődött meg a szériamozdonyok építése:, 1988-ig 49 darab készült el belőlük, így összesen 56 tagot számlált a "Gigant"-flotta.
Az eredeti jármű 25 kv 50 hz felsővezeték alatt, 5000 LE teljesítményt adott le a CoCo forgóvázakba épített trakciós motorokon keresztül. Maximális sebessége 120 km/h, de adott járművek engedélyezett segessége 160 km/h volt.
Az eredeti mozdonyt a Ganz-MÁVAG, és Ganz Villamossági Művek közös együttműködése révén jött létre. A hetvenes évek elejére kiderült, hogy a V43-as villamosmozdonyok 3000 LE teljesítménye nem elegendő egy dinamikus menetrend tervezéshez... Mind gyorsítási, mind elegytonna tekintetében egyre inkább szükségessé vált, egy nagy teljesítményű villamos mozdony, ráadásul akkor már elkezdték a főbb vonalakat felsővezetékkel ellátni.
A modell első kivitele. Valamikor a kilencvenes évek közepén a DEÁK-MODELLSPORT vállalkozás, kezdte meg, (mérnöki gárda és háttér ipar nélkül) az első MÁV-os járművek gyártását. Akkoriban, pár leharcolt PIKO Nohabon kívűl, nagyobb mennyiségben, csak Fuggerth Jenő "Csörgője" jelentette a klasszikus magyar járműveket. Egy, az üzlethelység felett kialakított galérián készültek a kor manufakturális megoldással készített modelljei. Talán csak egy konkurrencia volt, amely azonban nem tört piaci babérokra, inkább csak az ismeretségi körnek készültek ikonikus járművek, a DomModell-nél. Hiheteten űrt töltött be ez a két gyártó, az akkoriban kínált osztrák, német vontatójárművek mellett. Akkoriban kevésbé voltak kedvező árúak, de a tehetősebb réteg, vásárolta mint a cukrot. Jó magam is :-)
Akkor ACM modell! Kíváló, sérülésmentes csomagolás, több réteg is védi a modellt, sok egyéb szerelvénnyel (alkatrésszel) vehetjük át. Kozel tökéletes modelllll, Csendes, halkjárású, szép tetőszerelékkel, melyek nem túlzottak. Kíváló modell, csak ajánlani tudom, de ez ne legyen ütközőpont egy 20 évvel ez előtt készített modellel szemben....



Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése