Egy 60-as éveklől való ősmodell...

A szálak több szálon futottak a kezdetekkor. Az NDK-ban nagyon sok mondhatni családi vállalkozás foglalkozott modellek, modellvasutak készítésével, értékesítésével. 1949 januárjában Werner Ehlcke alapította Drezdában a „Modelleisenbahnbau Werner Ehlcke KG-t” , 10 000 márka kölcsön felvételével. Kezdetben Ehlcke 00-ás N-es modellsíneket épített lakásában, valamint néhány modellautót, amelyeket szintén saját maga forgalmazott. Annak érdekében, hogy továbbra is fennmaradjon a modellvasút piacon, az Ehlcke különböző nyílt és zárt kéttengelyes tehervagonok, két- és négytengelyes vasúti tartálykocsik, valamint kéttengelyes gáztartályos kocsik modelljeinek tervezésével, gyártásával majd értékesítésével foglalkozott. Akkoriban ezeket a modelleket "W." néven forgalmazták. Ezek a modellek lemezből, bakelitből, olykor kartonból készültek. Az 1950-es évek elején már lehetővé vált a hőre lágyuló műanyagok felhasználása a modellező iparban. Ezt azonban már külön vállalkozás, az Oybin “Starz & Co” készítette, Gustav Kiesewetter vezetésével. 1958-ban az államosításkor az összes akkori cég átkerült az állami irányítású "VEB Modellbahnwagen Dresden" alá. A kis manufaktúrák tovább folytathatták tevékenységüket, de már központi irányítással. A csökkenő értékesítés, a vállalat kedvezőtlen helyzete, a különösen képzett munkaerő hiánya, Ehlcke úr előrehaladott kora (60 év) és az új fejlesztések finanszírozási nehézségei miatt a társaság 1969-ben csődöt jelentett. A készleteket, berendezéseket a Schicht cég vette át a szabadalmak a Piko-hoz kerültek. Schicht társaságot 1947-ben alapította Drezda Gerhard Layer, egyszerű vasúti kocsik és mozdonyok gyártásával foglalkoztak kezdetben lemezből , valamivel később készültek bakelitből . Az 1950-es évek elején a termelést hőre lágyuló műanyagokra váltották át, az ő beszállítójuk is Oybin “Starz & Co” lett.
Egy Sachsenmodelle átalakítás......
A képen egy Alphamodelle és Lokomodell által elkövetett átalakítás látható.... Limitált pédányszámban.
Az eredeti Schicht által elkövetett MÁV-os boroshordós kialakítású modell.
Az NDK-s rendszerváltásig így az összes modelljárműgyártás a A VEB Piko Sonneberg-hez tartozott, de a csomagoláson elég sokáig 1980-as évek végéig megmarad a Schicht név. Az 1990-es “újraegyesítés” után a Sachsenmodelle GmbH néven folytatta tovább működését. Az osztrák Roco céggel sok közös modellt készítettek. A Sachsenmodelle társaságnak csődeljárást kellett benyújtania 1999-ben, a gyártási-, és a terjesztési jogokat Tillig vásárolta meg 2001-ben átvéve a modellek forgalmazását.

Sajnos az ős Ehlcke modellt nem sikerült fotóznom, pedig láttam már ilyet gyűjteményben. Annak a főkerete és az ütközői fémből készültek, masszív kis darabnak látszott. Már a 60-as években hazánkban is forgalmazott, rendkívül igényes, filigrán kis tartálykocsiból sem valószínű, hogy túl sok hibátlan darab lenne gyűjtőknél. A nagyon sok kiálló apró alkatrész miatt meglehetősen sérülékeny volt, főleg gyermekkezekben. Az enyémek is így jártak, a többségük földi üzemanyag tárolóként, vagy selejtezett kocsiként végezte. Egy shell kocsit megpróbálok megmenteni az utókornak. Örömmel vettem észre, hogy a dómfedél a Sachsenmodelle által gyártott, még illeszkedik az ősmodellre. A modellen egyébként komoly változás, a “kurzkuplung”, illetve a fémcsapágy megszüntetése volt. A feliratok szebben lettek kidolgozva, szebb a nyomat is. Mindent összevetve, nagyon szép és kedves kis tartálykocsi.