2025. december 15., hétfő

Az orvos, a tudatlanokkal....

 Ma egy megdöbbentő facebook bejegyzésre lettem figyelmes, mely egy bőrgyógyász majd patológia szakvizsgával bíró doktornő tollából eredt. Az idézet eleje: -"Kifordult világban élünk. A tudatlan, ostoba, felhergelt csorda nyálát csorgatva az ellen hörög, ami megvédi gyermekeit a betegségektől. Örüljenek, hogy hazánkban oltási rend van érvényben...." 

Megdöbbenve olvastam szavait. Tökéletes példánya az orvostudomány elszállt híveinek. Az "Isten Széria" egyik példánya. Ha Önnek olyan nagy a tudása, mellesleg nagyon biztos benne, akkor talán képes lenne elmagyarázni az "orvosi tudományban járatlan" egyébként a társadalom számára hasznos embereknek, mi a félereértés a gondolkozásukban. Igaz ők nem tanultak anatómiát, de elképzelhező hogy az Ön léte sem lenne biztosítva, élelem, villany, víz- és csatorna rendszer nélkül. Ők nem magyarázzák, csak teszik, ha valamelyik nincs, rögtön jön az békétlenség. Önök orvosok, miért nem adják tudtára, érthetően, nem szakmai zsargonnal melyek a lehetőségek. Szerintem le kellene szállni a magas lóról, egy kis alázat sokat segítene az orvosok és páciensek kapcsolatán, hiszen az egyik fél mindig kiszolgáltatott. Az oltásokkal kapcsolatban nem nagyon tudok nyilatkozni mert úgy gondolom van egy pár olyan mely tényleg az életet szolgálja, de egy pár oltást már nem engedtem beadatni +50-esen. Mert amikor megkérdeztem az orvost, hajlandó-e írásban felelősséget vállalni az esetleges mellékhatásokért akkor döbbent szemeket láttam. (Nyilvánvaló egy gyógyszeripari készítményért, mellesleg (jutalékot, bónuszt) kap az orvos nem vállalhat felelősséget. Hiszen hozott anyagból dolgozik. Szóval ha megértőbb lenne a szülökkel kik gyermekeikért aggódnak, vagy éppen az idősekkel, kételkedőkkel kik kevés információval bírnak amikor meghallják DNS, MRNS vakcinával oltanak. Akkor talán nem lenne szükség lecsordázni az embereket. Akik talán az ön orvosi diplomáját is kifizették....

Mellesleg, ha az oltás annyira remek lásd Covid.... akkor miért is titkosították az adatokat 50 évre? Illetve az oltottakból még mennyi van életben és milyen oltást kaptak.... 

Dr. Kuroli Enikő

2025. július 30., szerda

BR98.715

 

A müncheni Maffei gyár 1899 és 1903 között 29 kifejezetten kanyargós hegyi pályákra épített 29 darab Mallet rendszerű gőzmozdonyt. A Mallet rendszer lényege, hogy a hátsó futómű és gépezeti rész egy egységet képez a mozdony főtartójával és kazánjával, míg az első futómű és gépezeti egysége egy királycsap körül elfordulni, így könnyebben beáll a szűkebb ívekbe. A 380 LE-s mozdonyt a Bajor vasutaknak 2515 pályaszámmal építették és megengedett sebessége 45 km/h volt. 1925-ben átszámozta a DRG BR98.715 pályaszámra. Selejtezéséről nem találtam adatot, de a többi járművet 1940 környékén selejtezték a három mozdony kivételével.



A ROCO ezt a pályaszámot 1993 és 1996 között gyártotta. A modell nem igazi Mallet, mert merev alvázban helyezkedik el, az amúgy kiváló lendkerekes hajtás. A hajtó- és csatlórudak filigrán kivitelűek, a mozdonyszekrény szépen megmunkált, a homloklámpák imitációk.

2025. július 29., kedd

BR 86.1800-1 pályaszámú gőzmozdony

 

A DRG 86-os osztályú szertartályos tehervonati gőzmozdonyát 1928-1943 között szinte az összes németországi mozdonygyár gyártotta 775 darab készült belőle. A 80 km/h maximális sebességű 1'D'1 tengelyelrendezésű 1030 LE-s mozdonyt mellékvonali szolgálatra tervezték a németországi Közép-felföld (Mittelgebirge) mellékvonalaira. A második világháború után 175 mozdony maradt a DR-nél. BR 86.1800-1 pályaszámú mozdonyt Berliner Maschinenbau-Aktiengesellschaft vormals L. Schwartzkopff, Lokomotivfabrik Wildau-nál rendelték meg és 1938-ban készült el 15-ös számmal, aztán 1941.01.01-én a BR86.1000 pályaszámot kapta. Majd 1970-ben átszámozták BR 86.1800-1 pályaszámra és 1973 márciusában selejtezték.



A GÜTZOLD a BR 86.1800-1 pályaszámú gőzmozdony modelljét 1977-1989 gyártotta. Megtartotta a nagyméretű motort, a fém hajtásházat, azonban lecserélte a csatlórudakat műanyagra. A mellvéden álló lámpákat már külön szerelték fel, de nem világítottak. Az egész modell a filigrán csatlórudazattal már átmenetet képez a modellek világába, noha a csatlórudak törékenysége miatt kicsit nem üzembiztos a modell. A gyártó 1977–1989 forgalmazta ezt a pályaszámot.

BR75.582 pályaszámú gőzmozdonya

 

A Chemnitz-i, Szász Gépgyár 1911 és 1921 között a Királyi Szász Államvasutak összesen 106 mozdonyt szállított. Üzembehelyezésük idején az új mozdonyok a közép-európai vasúti rendszer legnehezebb 1'C1' mozdonyának tartották. Ezeket a mozdonyokat nemcsak elővárosi vonatokhoz, hanem személyvonathoz használták a szász alacsony hegyipályák mellék- és fővonalain. A Szász vasutak „T” jelű szertartályos gőzmozdonyait 1925-től a DR a 75.5 sorozatba sorolta. A Második Világháború után 88 mozdony maradt a Deutsche Reichsbahn állományában. A 990 LE-s gőzmozdonyok kétrészes kazánnal rendelkeztek, két gőzdómmal, melyeket egy belső cső kötött össze. A kazánt eredetileg, két lövettyű táplálta, majd Knorr lövettyűkkel szerelték fel őket. Az előmelegítőt a kémény baloldalán helyezték el, ami jellegzetes megjelenést adott a sorozatnak. Érdekesség még, hogy a első és hátsó kapcsolt kerékpárokon a nyomkarima vékonyítva volt a jobb kanyarodási tulajdonságok miatt. A mozdony engedélyezett maximális sebessége 75 km/h volt. A mellékvonali mozdonyokat gőzharanggal is ellátták.



A modell a GÜTZOLD egyik első szériáinak a darabja. Ötletesen, egy hajtásról négy különböző modellt is tudtak készíteni a BR24, BR75, a Szász XIV K, mellesleg Franciaországba jóvátételként adott modellt is.A modell konstrukciója a „60”-as évek végének klasszikus példája, nagyméretű motor, fém hajtásház, fém csatlórudak, kristályimitációs lámpák. Azonban a víztartályon elhelyezkedő kapaszkodók és más kapaszkodók is már fémszálasak, külön felerősítve. A BR75-ös modellsorozatba már a kazán tetején elhelyezkedő lámpát ki is világították. Tipikus példa a modell és a játékvasút közötti időszakra. Ezt a modellt 1970-1990-ig gyártotta ezen a pályaszámon a GÜTZOLD.