A magyar vasút is használt az 1800-as évek végén nagyvasúti pályákon emeletes személyszállító kocsikat. Hazánkban azonban nem terjed el, ez a járműtípus. A 2020 óta forgalomban lévő KISS motorvonat változtathatja ezt meg.
1952-ben VEB Waggonbau Görlitz, kifejlesztett két- és négy
részből álló emeletes vonatot a DR (Deutsche Reichsbahn) részére. A kétrészes
szerelvény 39,9 méter hosszú és 76 t tömegű ikerkocsiban, 228 ülőhely és 210
állóhely volt. A DB7, majd a később DBz típusjelű
járműből a Görlitz csak tizenkét darabot szállított 1955-ben.
A négyrészes 73,4 méter hosszú szerelvény 906 utast tudott elszállítani A DB13, később a DBv 152 típusjellel lettek forgalomba helyezve. A két- és négyrészes egységek szinte azonosak voltak, a kétrészes egységekből csak a betétkocsi hiányzott. A tengelyterelés miatt, az önhordó kocsiszekrényeket könnyű acélszerkezetből készítették, továbbá a járműszekrények alá a találkozási oldalon háromtengelyes Jakobs forgóvázzal látták el. Így a mellékvonalakon is lehetett őket alkalmazni. A szerelvényeket 120 km/h sebességre tervezték, a biztonságos fékezés érdekében a megengedett sebességet 100 km/h maximálták. A zárókocsikban alakították ki a mellékhelységet. A gyárból a szerelvények eredetileg gőzfűtéssel érkeztek, a későbbiek folyamán alakították át villamos- fűtésűre.
Az 1960-as évek végén a Schicht VEB Modellbahnwagen Dresden kezdett el H0 építési nagyságban kettő, illetve három részes emeletes szerelvényeket gyártani. Gyorsan népszerűek lettek ezek a modellek, jó kanyarbeálló-képességük, illetve a hangulatos belsővilágítás miatt. A kocsiszekrényeket összekötő harmonika elemet, ötletesen papírból készítették. A képen látható kétrészes CSD kivitelű 426/1106 katalógusszámú modellnek, még az eredeti kartondoboza is megvan. Magyarországon vásárolták, mert a dobozon még ott van az ár 150 Ft.



Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése