Városliget... csak kimondom a szót, ám csak a Liget képe jelenik meg. Ötven éve élek a ligetben, a ligettel. Apró mozzanotok, képkockák jelennek meg. Kisgyermekkorom, fekete-fehér lakkcipőjét látom a gyöngykavicsba süppedni, még a hangot is hallom. Érzem anyám meleg kezét, ahogy első lépéseimet kormányozza az ősi platánfák alatt, miközben szeretném gyűjteni a színes faleveleket. A keramitkockás, bazaltköves utcák után, ez az első föld, melyere léphetek.
Egy kontienst kezdtem el felfedezni akkoriban, mérhetetlen dzsungelt, titkokat rejtő csodás területet. Akkor még azért sírtam, mert édesanyám elfújta a pitypang torzonborz szépségét, símogattam a járműveket a felvonulási téren, alig volt egy pár. Akkoriban nagyon beteg voltam, nem hittem, hogy ezt a csodát valaha feltudom majd fedezni. Többet voltam kórházban, mint otthon. Apám szavai most is kísértenek: -Volkswagen bogár árát költöttük rád... Lehet, hogy nem kellett volna. Furikázhattak volna szép tájakat meglátogatva.
Aztán képszakadás.
A liget maradt... avar illattal, a vidám "körbelocsolóval mely előtt minden kissrác versenyt futott a vizes fűben. Sokáig maradt, sőt beégett a gyöngykavics. Már a bicikli kereke surrogott benne, mennyivel jobban szerettem akkoriban a leaszfaltozott utakat... kavalkád a jelenet ami szemeim előtt megjelenik, talán 5-8 évet is átölelhet. A "Botanikus"-kert csendje, melyet csak néha zavart meg a 75-ös troli nyüsszögő zaja. Szigorú táblák, melyek a növények elé voltak tűzve. A gőték, melyek benépesítették a kert kis tavát, melyeket olyan jó volt zsákmányul ejteni. A mostani Királydomb, előtte csak szánkódomb alatt rejtőző épület csodás titkai, színes plakátjai.... Lekerítették, de mi beóvakodtunk... sok csodát láttunk, ámuldoztunk. Aztán a cölöpvár... hát igazi csoda volt, hány egri csata, indián támadás áldozata volt....
Volt Zsuzsi kutya, a törpe tacskó, aki imádott a labdájáért szaladni, az öreg csősz bácsi aki flegmatikusan szúrta fel a botjának a végére a papírhulladékot, de ha kellett elzavart minket a virágágyásból.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése