2021. március 24., szerda

Sulzer (CFR) 060 DA sorozatú dízel-villamos mozdony modellje



Valamikor az 1980-as években találkoztam ezzel a járművel, akkoriban még Segesváron keresztül vitt Brassóba az út, két ilyen jószág vonatta az akkoriban normálisnak számító 18 kocsis nemzetközi vonatot, az eleje a Ferdinánd híd alatt volt. Aztán jöttek az áldott étkezőkocsis, hálókocsis évek, a Hargia EC-t ezeknek a vontatójárműveknek a segítségével juttatták el Brassóba, aztán jött a Nesebar EC, melyet a bulgár határ felé ezek a jószágok húzták az akkor még étkezőkocsis, hálókocsis szerelvényeket. Ekkor kötöttem velük közvetlen kapcsolatot. Mert a várnai hálókocsi közvetlen a mozdony után volt kötve....  

1959-ben a román állami vasút hat dízel-villamos mozdonyt vásárolt Co'Co kerékelrendezéssel a svájci Winterthur-i Mozdony és Gépgyártól. A mozdonyok 2100 lóerős, Sulzer 12LDA28 dízelmotorral rendelkeznek Az elektromos berendezéseket a Brown & Boveri gyártotta. 



A típus a gyártó konzorcium legnépszerűbb dízelmozdony-sorozatai közé tartozott, különböző változatait Lengyelországba, Bulgáriába és Kínába is szállították. 2015-től ennek a sorozatnak a mozdonyai Romániában, Németországban, Olaszországban, Lengyelországban, Bulgáriában és Kínában közlekednek. A vontató jármű maga 1873 lóerővel rendelkezett, és a maximális sebessége 100/120 km/h-ban volt meghatározva kivitel szerint. A 2010-es évektől, több magánvasút is vásárolt a járművekből, köztük a magyar tulajdonú, budapesti székhelyű FOXrail magánvasút társaság. Ők 2013-ban vásároltak kettő darab ilyen típusú mozdonyt.

H0-ás méretben több cég is gyártotta ezt a modellt, köztük a Tillig, az MTB és a GeconVVM is. 

Nagyon régen vágytam rá, hogy egy ilyen modelljárművet is megismerhessek. A cikkben szereplő modell az MTB által gyártott. A prágai cég 2010 óta gyárt modellvasutakat, főleg a volt KGST tagállamok járműveiből. Az ismerősöm aki a járművet megrendelte a Maxtrain-tól, elismerőleg nyilatkozott a cég rugalmasságáról, a csomagolás tökéletességéről. Nos a modell hozza a kívánt formát a maga 196 mm-es hosszával. Külön elismerést érdemelnek a fém kapaszkodók, a modellen, nem minden modellgyártó jár így el. Nagyon szépen kidolgozott a mozdony tetején található hűtő, melyben látható a ventilátor is. A modell mozdony robusztus, mind a hat tengelye hajtott, és könnyedén halad egy régen tisztított pályán is, ami nem csoda, hiszen a tömege 560 gramm. Analóg változatban is képes a lassú menetre, úgy hogy a fényszórók alacsony feszültségen is szépen működnek, előre fehér (normál) hátul vörös fénnyel. A forgóvázak kidolgozása csodálatos, nagyon hozzák a hangulatot, melyet mellesleg az egész modell áraszt magából. Akár még a 250 mm-es ívű, emelkedéses pályaszakaszon is tökéletesen működik. A festés elegáns, nem hivalkodó. Külön kis zacskóban találhatók a kiálló apró alkatrészek, a kürtök, fekete és ezüst színű kivitelben, a fűtési csatlás, a légvezetékek, a vonóhorog, az ablaktörlők, illetve a vontatáshoz használható kengyeles vonókészülék. Részemről a jármű nagyon jó besorolást kapott, ár érték arányos.


Csak megjegyzés, nem bírálat. A gyártó olyan mértékben igyekezett a kenést biztosítani, hogy a jármű kiemelő fólián tocsogott a kenőanyag. Ez természetesen könnyen eltávolítható. A másik..., ilyen gyári, fővizsgás állapotú járművel nem találkoztam a CFR vonalain, a többség rozsdás, olajfolyásos igazi "szörnyeteg" volt. Ezt is a tulajdonosra bízták.  

Sulzer együttállás.... (Fotó: Csorba Gábor)

A minap, a KEG Kerosin -express 2114 pályaszámú Geconvvm által gyártott modell látogatta meg márkatársát. Nos a gyártóról nem sok információt találtam, csak annyit hogy a modellt gyártását 2005-ben fejezték be, a gyártó valószínűleg megszűnt. Biztos másik szerszámmal készült, mert az apró (nem zavaró) öntési hibák, másutt vannak mint az MTB modelljén. Első pillanatra feltűnik, a két felső fényszóró, illetve a külön végzár lámpa, illetve a tetőhűtő más rácsozata is. Ezt a modellt valószínűsíthetően a német tulajdonos (Karsdorfer Eisenbahngesellschaft GmbH) igényei szerint alakították át, például, halogén fényszórókkal szerelték fel, így a modell is fehér fénnyel világít, a gázolajtartálya is más kialakítású mint az MTB modellé.... A modell súlya is kisebb, azonban ez nem látszik meg a futási tulajdonságain. A két modellt teljesen külön kell kezelni, mert azon kívül, hogy a KEG modellen több átalakítást lehet találni az eredeti típushoz, hozza a Sulzer hangulatot...  






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése