2021. március 28., vasárnap

BR.23.001 személyvonati gőzmozdony a ős Piko kiadásában.

Az eredeti BR23.001 az eblingi Maschinen- und Lokomotiv Fabrik gyártotta 1941-ben, majd 1961-ben egy "REKO" kazánnal szerelték fel és 1969-ben kapott Gies-Ejektort, 1975-ben selejtezék. Maximális sebessége 110 Km/h volt a 1 C'1 tengelyelrendezésű személyvonati gőzmozdonynak és 1500 LE volt a teljesítménye.

Egy muzeális modell, a DR BR23.001 pályaszámú személyvonati szerkocsis gőzmozdonya, az ős Prefo (Piko) kiadásában, 108/757 katalógusszámon. Az első modellek 1957-ben jelentek meg ebből a típusból.



A német vasutaknál, a pályaszám jelen esetben BR23,  a besorolás szerint (BR 20-39 pályaszám között “P” betűjelölés, személyvonati szerkocsis gőzmozdony jelent!

A modell a kor klasszikus gyártmánya, a füstterelőkön és a kéményeken kívül, igyekeztek minden egyéb kiálló alkatrészt a járműszekrényhez önteni. Mégis sikerült a hangulatot “hoznia” a modellnek. A klasszikusnak számító megoldások, melyekre még később visszatérek, már megjelentek ezen a járművön. A kor legkisebb izzóit építették bele, teljesen naturálisan, mind a homlokfalba, mind a szerkocsiba. Az akkor elvárt igények szerint bevilágítva a szobát. A túlméretezett hajtókar és csatlórúd, szintén elvárás volt, akár csak a könnyen szerelhető “sliccelt” csavarok a csatolt kerékpároknál. Ezeket a járműveket még hosszútávra tervezték... Meglepően szépek az ütköző készülékek, már nem elnagyoltak, mint sok kortás modellen. A modell futási tulajdonságai a túlsúlyos szerkezet, illetve a szerkocsi nem éppen tökéletes csapágyazása miatt, meglehetősen “gőzösös” lassú indításra voltak tervezve. A futási tulajdonságon nem javított, a szerkocsi hátsó tengelyére rögzített vonókészülék sem.  Sík pályán, ívek nélkül szépen haladt, de amit egy kis emelkedőt látott rögtön “köszörülni” kezdett. A múltkor egy kedves modellező társam jóvoltából, hozzájutottam egy pár új típusú PIKO vagonkerékhez..., nem bírván véremmel, kicseréltem a szerkocsiban lévő kerekeket, és megdöbbentő változáson ment át a jármű menettulajdonsága. Pozitív értelemben, a régi műanyag abroncsos kerekek után, megtáltosodott a gép... Ezen aprócska átalakítást mindenkinek ajánlom, fantasztikus a modell utána!

Minden esetre egy modelltörténeti érdekesség, élmény néha megjáratni. Mindent összevetve, egy jövendő kor előfutára volt. Mellesleg a fotón ábrázolt “kis” füstterelős kivitelt, katalógusban nem láttam....

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése