Az eredeti BR23.001 az eblingi Maschinen- und Lokomotiv Fabrik gyártotta 1941-ben, majd 1961-ben egy "REKO" kazánnal szerelték fel és 1969-ben kapott Gies-Ejektort, 1975-ben selejtezék. Maximális sebessége 110 Km/h volt a 1 C'1 tengelyelrendezésű személyvonati gőzmozdonynak és 1500 LE volt a teljesítménye.
Egy muzeális modell, a DR BR23.001 pályaszámú személyvonati szerkocsis gőzmozdonya, az ős Prefo (Piko) kiadásában, 108/757 katalógusszámon. Az első modellek 1957-ben jelentek meg ebből a típusból.
A német vasutaknál, a pályaszám jelen esetben BR23, a besorolás szerint (BR 20-39 pályaszám között “P” betűjelölés, személyvonati szerkocsis gőzmozdony jelent!
A modell a kor klasszikus gyártmánya, a füstterelőkön és a
kéményeken kívül, igyekeztek minden egyéb kiálló alkatrészt a járműszekrényhez
önteni. Mégis sikerült a hangulatot “hoznia” a modellnek. A klasszikusnak
számító megoldások, melyekre még később visszatérek, már megjelentek ezen a
járművön. A kor legkisebb izzóit építették bele, teljesen naturálisan, mind a
homlokfalba, mind a szerkocsiba. Az akkor elvárt igények szerint bevilágítva a
szobát. A túlméretezett hajtókar és csatlórúd, szintén elvárás volt, akár csak
a könnyen szerelhető “sliccelt” csavarok a csatolt kerékpároknál. Ezeket a járműveket
még hosszútávra tervezték... Meglepően szépek az ütköző készülékek, már nem
elnagyoltak, mint sok kortás modellen. A modell futási tulajdonságai a
túlsúlyos szerkezet, illetve a szerkocsi nem éppen tökéletes csapágyazása
miatt, meglehetősen “gőzösös” lassú indításra voltak tervezve. A futási
tulajdonságon nem javított, a szerkocsi hátsó tengelyére rögzített vonókészülék
sem. Sík pályán, ívek nélkül szépen
haladt, de amit egy kis emelkedőt látott rögtön “köszörülni” kezdett. A múltkor
egy kedves modellező társam jóvoltából, hozzájutottam egy pár új típusú PIKO
vagonkerékhez..., nem bírván véremmel, kicseréltem a szerkocsiban lévő
kerekeket, és megdöbbentő változáson ment át a jármű menettulajdonsága. Pozitív
értelemben, a régi műanyag abroncsos kerekek után, megtáltosodott a gép... Ezen
aprócska átalakítást mindenkinek ajánlom, fantasztikus a modell utána!
Minden esetre egy modelltörténeti érdekesség, élmény néha
megjáratni. Mindent összevetve, egy jövendő kor előfutára volt. Mellesleg a
fotón ábrázolt “kis” füstterelős kivitelt, katalógusban nem láttam....

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése