Nagyon nehéz írni erről a
modellről. A korszak amikor még nem volt internet, mikor még hittünk az írott
szó erejében. Mit is ír erről a modellről a Piko katalógus... “ A modell
mintájául szolgáló dízelmechanikus tolatómozdonyokat - melyek a prágai SOKOLOVO
gyárban készültek”.... A leírás többi része igaz, tényleg a vasútmodell
pályákon csodálatosan használható tolató mozdony modell. Ám mi a valóság...
A CKD-Prága által 1956-62 között
gyártott 150 LE mechanikus erőátvitellel gyártott 793 darab dízelmozdony,
mechanikus erőátvitel Kilenc közülük BN150 jelű exportgépéből, 1959-61 között a
Szovjetunió részére gyártott ipari kivitelben. A mozdony tömege 24 tonna, a
maximális sebessége 40 km / h.
A valóságban azonban ezek a
jármművek csak elenyésző létszámban léteztek. Érdekes volt a Gützold
választása..... erre talán soha nem fog fény derülni... Miért pont ezt a
mozdonysorozat, ritka példányait modellezte meg.
A PMT is kiadott, talán TT-H0 ban
is egy modellt ebből a szériából. Ám a Gützold modellje mindent tarolt, hibái
ellenére, mert talán az egyik legtovább gyártott és kapható modell volt
hazánkban.
Az első mely megmaradt, az elődjét selejteznem kellett...
elporladtak a bakelit szigetelések a tengelyeken...
Vele lett teljes a gyűjtemény, itt még hiányzik a
kapaszkodó...
A mozdony lámpái elől, alul,
ahogy azt a katalógus büszkén hirdeti, hegyikristály utánzatok. A felső lámpa
mely eredetiben kissé nagyobb volt, már csak ezüst festékkel jelzett. A
vezetőállás felöli lámpák, pedig meglehetősen nagyméretű festett imitált
világítótestek a modellen. A modell működtetése közben, a vezetőállásból a
kommutátor szikrázása mindig megfigyelhető volt, némi ózon és amperszagot
árasztva. Hibái ellenére, egy klasszikus játszásra készített, gyermekkezekbe való
modell. Évtizedekig uralta a tolató mozdony piacot, minimál létezése ellenére.
Megtisztelő, egy ilyen modell birtokosának lenni!
Próbált már valaki
“remotorizálni” egy ilyen járművet? Hirtelen felindulásból, egyszer ablakokat
készítettem, pont a fotón látható zöld modellnek, de a motor annyira nem volt
rá vevő...




Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése