A Boeing Vertol Company, akinek a neve a (katonai) helikopterekről
ismretes, az 1970-es évek elején kifejlesztett egy modern csuklós
villamost, az úgynevezett „GT6” -ot is. Az Egyesült Államokban ebben az
időszakban a villamos közlekedés fellendülni kezdett, részben azért, mert a
metróhálózatok teljes korszerűsítésének költségei túl magasak
voltak. Ennek eredményeként létrejött egy standard villamos, amelyet LRV-nek
(könnyű vasúti járműnek) hívtak. Boeing csoportnak volt kapacitása, a
hold repülési programjának befejezése után. Az LRV 21,64 m hosszú, 2,69 m
széles és 3,50 m magas kétirányú csuklós vasúti kocsi volt, a normál nyomtávhoz
B´2´B tengelyelrendezéssel. A két motor mindegyike 210 lóerővel
rendelkezik, 600 volt egyenáramről működik. Jármű maximális sebessége 80 km / h /, 68 ülőhely és 160 álló hely áll rendelkezésre (San
Franciscoba szállított kivitelnél), 52 ülés és 167 álló hely (Bostonba szállítottaknál). 1974 őszétől az új
villamosvonalon tesztelték, amelyet San Franciscóban a San Francisco Municipal
Rail (MUNI) és Bostonban a Massachusetts Bay Transport Authority (MBTA)
használta. Az szerelvények használata sok problémát vetett fel. Végül még az
MBTA beperelte a gyártót. Az évek során azonban a fejlesztések meghozták az
eredményeket. Az utolsó Boeing villamos 2001-ben San Francisco-ban nyugdíjba
vonult, Boston 2010-ben.
Mehano - A Boeing villamos A szlovén (korábban Jugoszlávia) izolai Mehanotehnika cég az 1950-es évek eleje óta gyárt játékokat. Ez magában foglalja a vasútmodelleket is, amelyek során elsősorban az amerikai piacra építettek. Ám megjelentek a DB V160 „Lollo” és az SNCF CC70000 egyszerű modelljei is. Csak a Thalys, a 66-os osztály és a Kék Tigris nagyon szép és részletességű modelljeivel adott nevet magának a német és az európai modellezők körében. A két villamos modelljei, kb. 2008-ig voltak elérhetők, szintén az egyszerűbb játékmodellekből származnak.
Nos, ez a kategória: -Minek
nevezzelek!” Ifjú korom hajnalán vettem egy ilyen modellt, mert ez volt
kapható. A három forgóvázból egy hajtott, a többi csak az
áramszedésben vesz részt. Maga az áramszedő a jármű tetején, alkalmas volt felsővezetékes
üzemre, ám egy kicsit keményen működik. Egy darab rizsszem izzó adta a belső
megvilágítást... így egy kicsit érdekes a fényhatást... Mivel a “80”-as évek végén,
relatíve kevés villamos modellt kínáltak a gyártók, számomra elfogadható áron,
így vásároltam egyet. Majd átfestettem “BKV”-színekre... Majd a szekrény és a
feledés homályába került. Majd a 2000-es évek közepén egyik nagynevű modellező
társam adott még egy példányt, melyet át kellett festenem, ő lett a teljes
narancs színű. Az adományozó, Gergely Béla aki számomra a magyar
vasútmodellezés egyik ikonikus alakja volt, a “Szív utcai, maszek”, sajnos nem
élhette meg a modell “magyarítását” ... Modell maga, valóban játék kivitel,
főleg nagyobb feszültségen működik kifogástalanul.... Kevés csuklós villamos van a piacon... így kuriózumként tekintek
rá, hibáival együtt.


Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése