Az ÖBB 1991-ben mintegy kétmilliárd schilling előirányzattal 110 dízelmozdony beszerzését határozta el, három teljesítménykategóriában. A pályázati kiírás, tervezés kivitelezés, kemény időszaka után hamarosan feltűnt az ÖBB Wiener Neustadt-i vontatási üzemegységénél a 2016 sorozatú dízel-villamos mozdony. Az ÖBB ezzel az elavult, már nem is az „ÖBB Standard”-nak megfelelően kialakított ÖBB 2043, ÖBB 2143 sorozatát kívánta felváltani. A mozdony a már szokássá vált módon a benne rejlő erőre utaló szimbólikus „Hercules” nevet kapta. A gyártó a Siemens volt. Tengelyelrendezés Bo'Bo', Teljesítmény, Névleges 2000 kW, vontató 1750 kW. Engedélyezett legnagyobb sebesség 140 km/h. Ütközők közötti hossz: 19 275 mm, Szolgálati tömeg 80 t. Az Eurorunner mozdonycsalád, a Siemens által az európai piacra gyártott közepes és nagy teljesítményű dízel-villamos mozdonyok sorozatát képezi. A mozdonyt a lehető legkevesebb alkatrészből tervezték, moduláris felépítésű, külön alkatrészekkel (motor, elektronika stb.). Külön gyártva az egységeket, a könnyebb cserélhetőség érdekében. A mozdonyok egy MTU 4000 sorozatú, 16 hengeres dízelmotorral rendelkeznek, amely 2000 kW teljesítményt tud leadni, és egy háromfázisú kefe nélküli generátort hajt meg. Alapjáraton a 16 hengerből 8 kikapcsolható, csökkentve ezzel az üzemanyag-fogyasztást és a káros anyag kibocsátást. Az elektrodinamikus fékek tölthetik mind az akkumulátort, mind a nagy kapacitású kondenzátorokat - ez azt jelenti, hogy a lassuláskor felszívódott energiát később újra felhasználhatják. Ez a szolgáltatás megtakarítja a kibocsátást és az üzemanyag-fogyasztást, ha az akkumulátorok és a kondenzátorok tele vannak, a tetőre szerelt ellenállások biztosítják a fennmaradó vagy további reosztatatikus fékezést. Az Eurorunner gyártása 2012-ben leállt, helyére Siemens Vectron dízelmotoros verziói kerültek.
Kevésbé kalandos mozdonytörténetem eddig kevés volt, talán a BR66-os, de arra még a mai napig nem találtam megoldást. Egy ismert oldalon megosztottam a problémáimat a “kollégákkal”, hát ha hasznos, esetleg értékes információkat adnak a modellel felmerülő problémák kezelésével... Konkrétan a világ bolondja lettem, amiért ezt a modellt választottam. Kaptam, hideget meleget... csak kapkodtam a fejem. Kértem információkat, kaptam, elég keveset. A feltett kérdéseimre választ, szintén keveset... Nagyképű öntelt vélemények özönlöttek jószándékú kérdésemre.... Mennyire szar ez a modell, játékkategóriás, stb. Olvastam, hallgattam, gondolkoztam. Két apró forrasztás és a modell csodálatosan működik. A hosszúnak tűnő vonókészüléket kicseréltem Fuggerth-re, némi reszelés árán. Így elegánsabb lett a modell... A modell mellesleg a Trix 22081 katalógusszámú modell. Csodálkozom a digi világban megvalósuló modellezőkön. Volt egy korszak, mikor csak analógban nyomtuk... egyszerű volt, probléma mentes, csak záródott az áramkör a motoron keresztül... mentek a gépek... Mert a modellezés és a játék volt a fontos, nem hogy “hány tűs a dekóder”.... Mi csak játszottunk... Mellesleg nagyon jól éreztük magunkat...
További értékeléseket itt lehet olvasni: http://www.stmodell.atw.hu/blog/?p=1199

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése