2021. január 14., csütörtök

Az ír könyvet, aki.... pedig a vasútnak mennie kell!

 Megdöbbenve olvastam egy megosztást a csodálatos "FB"-n. Egy úriember reklámozta a könyvét, ráadásul nem is akármilyent.... Pedagógiai - Andragógiai alapismeretek, Vasútszakmai oktatók részére. Nos, kicsit megdöbbentem, ennek az úriembernek a vasúthoz annyi köze volt, hogy valamikor a 2010-es évek közepén a MÁV étkezőkocsi szolgálatánál a visszaérkező étkezőkocsik készletét lerovancsolta. Mellesleg, nagy karriert futott be a McDonaldsnál, talán alegység vezető volt, aztán biztonsági őrként tevékenykedett (természetesen alapképzéssel). Mindig igyekezett nyakkendős, öltönyös képeket megjeleníteni a közösségi oldalon. Jó Brand-ot sikerült kialakítania, biztos végzett csodás iskolákat, mely ennek a műnek a megírására inspirálta... (mellesleg megjegyezném, az angol szó eredetije nem csak a (márka, minőség, fajta megjelölést tartalmazza), hanem a megbélyegzés, billog, beégetett tüzes vas. Életében nem volt igazi vasutas! Mit is jelent ez? A vasútnak mennie kell, hány mozdonyvezető indult el, úgy hogy a vonatójárműve nem volt százas, hány jegyvizsgáló lépett szolgáltba hogy tudta mi vár rá, a késve kiállított vonaton...  Ők nem brand hívők voltak, hanem emberek, akik büszkék voltak a munkájukra, hittek, tettek! Mennyire messze van a She was branded. = Meg lett bélyegezve.

Mennyire messze áll az ő elhivatottságuk, hóban, szikkasztó napsütésben, ettől a gondolkodástól. Egyszerű emberek, talán tanulatlanok is (ha elfelejtem hogy F.1., F.2. utasítsból kell vizsgázniuk....) Pedig ezen tudományok, nagyon kemények! Hogy adhat tanácsot valaki, aki nem ismeri az éjszakák magányát a váltótornyokban? Aki nem járta a vonalat vágányhibákat keresve? Kíváncsi lennék honnét veszi a bátorságot, hogy vasúti oktatók részére nyilatkozzon? Hátrébb az agarakkal, más hamburgert sütni kockázat nélkül, és teljesen más egy expressz vonalát végig biztosítani, itt több ezer ember józan és szabálykövető tevékenységén múlik hogy utasok ezrei eljutnak-e végállomásra. Nem hamburgert sütögetünk, aztán a selejtet max... megesszük. 

Ilyen lett a világ, külső egyedek képesség és szakmai tapasztalat nélkül ontják az észt. Ez lett a való világ. Nem szakembereket kérdeznek, hanem "külsős szakértők" excell tábláikból ontják az észt. Magam, 1984-óta a vasút elkötelezett híve vagyok, nem mindig a MÁV-nál szolgáltam, de mindig a vasutat. Sok sok ezer órát beszélgettem "vezérekkel", "bakterokkal" értve, szeretve a gondjaikat. Nem tudnék könyvet írni belőlük, csak élet tapasztalataimban, segítettek, oly sokszor éjszakába nyúló beszélgetések. Nem csak nagyvasút, erdei kisvasutas barátok osztották meg a gondjaikat békés beszélgetés mellett, melyhez idő kellett. Minden ilyen történetet gyémánt kincsként őrzök a lelkemben, mert olyan valósak olyan szépek. Emberek, akik kiálltak egy tevékenység mellett. A vasút mellett! 

Kérdés? Mit keres itt egy osztályidegen bölcselkedése... egy hamburger sütő gondolata... 

Tudom a gondolatrohamomat, egy viccel zárnám:

-Egyszer egy birkacsordát legeltető pásztor mellett megáll full extrás Mercedes. A vezető kiszáll a kocsiból Gucci öltönyben, majd azt mondja a juhásznak:-Ha megmondom hány birkája van, ad egyet ingyen? Az öreg juhász pödrinti a bajuszát: -Hát ilyet még nem hallottam.... , legyen! A Mercedes vezetője a csomagtartóban, laptop, műholdas scenner, minden ami technika. A laptop kreken-krekenezik, szkennerezik. Majd majd a Gucci öltönyös pacák közli, 247 birkája van.... Az öreg juhász vakargatja a fejét, mert hát tényleg annyi jószágot bíztak rá. Persze vigye el amelyiket akarja, a Gucci.s felmarkol egy állatot, berakja a csomagtartóba elégedett mosollyal. Majd megszólal az öreg juhász: - Ha megmondom ki maga, akkor visszaadja az állatomat? Elégedett mosoly az öltönyös arcán és bólint. Majd megszólal az öreg juhász: - Maga egy szakértő! Senki nem hívta, megmondta azt amit én is tudok, így adja vissza a kutyámat, a Bodrit.....

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése