2021. január 9., szombat

BBÖ DT 1, Dorftrottel

 Az 1930-as évek elején volt az osztrák vasutaknak nagy szüksége volt egy olyan mozdonyra, amelyet egyaránt lehet használni mellékvonalon, illetve az elővárosi forgalomban. Alexander Lehner, a BBÖ formatervezési osztály vezetőjével, erre a célra egy meglehetõsen szokatlan járművet terveztek. A BBÖ 1935 és 1938 között 20 példányt vásárolt a Florisdorfi mozdonygyártól. Az első tíz gépet 1935-ben szállították a BBÖ-hoz. A járműveket DT1 nek(Damp Triebwagen) nevezték el, a nagy csomagtér miatt a mozdonykonyha mögött. Noha a járművet, könnyű expressz szállításra tervezték, főként a helyi forgalomban használták őket, ezért hívta őket "falusi trotylinak" a köznyelv. A DT 1 az elővárosi közlekedésben is működött, gyakran az úgynevezett ingázó vonat közepére voltak sorozva, két személykocsi mögé, hogy mindkét irányban közlekedhessenek....? Miután Ausztriát a a Német Birodalom annektálta, a járművek, a Reischban számozásában a BR71.5 sorozatba lettek számozva. A gépeket a Münchenbe állomásították és fűtésre vagy tolatómozdonynak használták. A II. Vh. után fennmaradó 18 példány 1945-ben tért vissza Ausztriába. 

Villach-ban pillanatkép 1950-ből...
Az 1953-as számozási rendszer szerint 3071 sorozati megjelölést kapták. 1968 májusában történő selejtezésükig a sorozat utolsó képviselői a bécsi körzetben voltak állomásítva. Ennek a sorozatnak egyetlen fennmaradt példája a DT 1.07. A Strasshoffi Vasúti Múzemban van, ahol az 1990-es évek elején felújították, majd 1993-ban ismét működőképessé vált, és már többször járt Magyarországon.

Maga a modell, mely a fotókon szerepel, még eredeti KleinModellban 0135 katalógusszámon. Gyönyörű darab, szép futási tulajdonságokkal. A KleinModellbahn nem tévesztendő össze a Kleinbahn-nal, mert való igazság, hogy két testvérről van szó, de az utóbbi inkább a játékvasutak világában maradt, noha az sem lebecsülendő... , addig a másik testvér jóval részletgazdagabb modelleket gyártott, ráadásul ritkaságokat. A modellt a KleinModellbahn, már a 1990-es évek elejétől gyártotta több pályaszámmal is. A Roco valamikor a 2010-es évek környékén kezdte újra gyártani, ezekről a modellekről nincs tapasztalatom. Ellenben akinek van eredeti KleinModellbahn modellje, szívesen venném az ötletet, hogy lehet szétszerelni... bár gyanítom a Roco egy az egyben átvette...



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése