2021. január 12., kedd

E 71.1 sorozatú villamosmozdony

Az 1914-ben tervezett majd,sorozatban gyártott, kétmotoros villamos mozdonyok BoBo tengelyelrendezéssel a Porosz Államvasutak számára készítették akár 1000 t tömegű tehervonatok továbbítására. Németországban az első sorozatban gyártott és használt villamos mozdonyok közé tartoztak , majd 1958-ig szolgálatban voltak. A Baden vagy a Alemannic nyelvjárást, azt is az úgynevezett „Glettiise” (vas). A mozdonyokat 1920-ban a Deutsche Reichsbahn vette át, és 1926-ban az E 71.1 sorozatjelet kapták .


Az egyszerű és robusztus felépítésüknek köszönhetően a mozdonyok évtizedek óta üzembiztossak voltak, a villamosítás korai napjaitól kezdve a legsikeresebb elektromos mozdonyok közé tartoznak. A mozdonyok alapvetően két hajtott forgóvázból álltak, fél magasságban felszerelt , tizenegy sebességfokozatos vontatómotorral. Mindkét motor forgóváza egy tengelykapcsolóval mozgathatóan kapcsolódott egymáshoz. A főkeretet hídkeretként alakították ki, és csúszótámokkal és királycsapokkal támasztották alá a főkeretet, melyen a felépítmény nyugodott. A mozdonyszekrény két végén a vezérállások voltak kiképezve. A főkeretbe volt középen került beépítésre a főtranszformátor, a segédüzemi transzformátor a pedig elülső védház alá lett telepítve. Az erőátvitel a vontatómotoroktól a tengelyekig a sebességváltón, a hajtórúdon majd a csatlórudakon keresztül történt. A transzformátor hűtését gépház oldalára szerelt olajhűtő biztosítja.

Mozdonyokat szállításkor: EG 511 - EG 537 pályaszámot kaptak, majd a Reichsbahn-nál az E 71 11 - E 71 37 számra nevezték át őket. A mozdony maximális sebességét 50 km/h-ban állapították meg, majd 1932-ben hajtómű átlalakítást követően 65 km/h-ra módosították, a teljesítménye 590 kW. A jármű 15 kV 16 2/3 Hz felsővezetékről működött.



Amikor az villamosítás 1913-ban kezdődött meg, a Porosz Állami Vasút 18 mozdonyt rendelt a Magdeburg – Dessau – Lipcse – Halle útvonalra. 1920-ban Közép-Németországban a már villamosított útvonalakon ezek a gépek kezdetben tehervonatokat, valamint személyvonatokat vontattak.

Az utolsó E71-es sorozatú mozdonyt 1958-ban vonták ki a menetrend szerinti forgalomból.

Egy E 71-es mozdony, a DB Múzeum koblenzi kirendeltségének szabadtéri kiállításán tekinthető meg.

Nos, hát az a kis jószág sem szépségdíjas. Mégis megvan a bája, ennek a kezdeti villamosmozdonynak. Talán mert csatlórudas hajtású, talán mert még nem a dobozkivitel. Ezt mindenki döntse el, saját maga. A modell kiváló futási tulajdonságokkal rendelkezik, kis mérete ellenére komoly vonóereje van. A modellt a Roco 1984-1986-ig gyártotta. Mellesleg, két homlokfénnyel világít, hihetetlen mennyiségű külső felszereltséggel rendelkezik, Szóval azt hiszem, ez a villamos mozdonyok egyik szaurusza. Remélem minden gyűjtő a kellő méltatással veszi a kezébe ezt a korai "szörnyszülöttet". 





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése