Nem igazán értettem, hogy ez a szörnyszülött jószág, miért is nem került a 98-as kategóriába. Hiszen méretei teljesítménye alapján símán beilleszkedett volna. Azonban a német vasút másképp döntött. Mellesleg egy csodálatos kis mozdony, az egyik kedvencem a Fleischmann-tól. Jó futási tulajdonságai, lendkerekes meghajtása már az új gépszériához sorolja. A 4070 katalógusszámú jármű már a mérethelyes H0 modell, nem úgy mint a régebbiek, ahol a hajtómotor nagysága után készítették a felépítményt. A modell eredetijét 1909-1916 ig gyártotta a Krauss, 97 mozdonyt készített, 65 km/h maximális sebességre , 310 KW teljesítményre.
Összesen 97 példányt készítettek, a három kivitelezési változat csak kis mértékben különbözött. 1937-re 50 gép volt felszerelve ( Bisselgestell egy kiegészítő keretet használnak egy tengellyel, a forgócsap a jármű hossztengelye mentén mozog. Ezért a kerékpár nemcsak a függőleges tengely körül foroghat, hanem a gőzmozdonyokban szükséges oldalirányú sugárirányban is elfordul, mivel a pályán lévő helyzetet már a hajtómű és a Kuppelradsaatze által meghatározott. Annak érdekében, hogy a Bisselgestell-et bekapcsolják a jármű vezetésére, egy visszatérő rugó vagy egy ellenirány van felszerelve.) tengelyekkel (a tengelytáv 1B-ről 1'B-re változott). Az 1924-es német Reichsbahn gőzmozdonyairól szóló jegyzőkönyv szerint a síkban lévő Pt 2/3 375 t-es vonat terhelése 65 km/h sebességgel, és 14 ezrelékes emelkedőn, legalább egy 265 t-es vonat 15 km/h sebességet érhetett el.
A német vasutaknál, a pályaszám jelen esetben a BR70, a besorolás szerint (BR 60-79 pályaszám között St és Pt betűjelölés, személy- és gyorsvonati szertartályos gőzmozdony jelent!
Szóval csoda ez a vontatójármű, külső esetlensége ellenére is. Öröm a számomra, hogy van belőle egy példányom....

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése