2021. január 8., péntek

VT 2.09 mellékvonali motorkocsi

 Már a II. világháború előtt felmerült a szárnyvonalakon az elavult, motorkocsik és a gőzmozdonyos személyszállító vonatok kicserélése. A Waggonbau Bautzen tervezte és építette őket. A gyár, 1955-ben kezdte meg a könnyű vasúti motorkocsik új sorozatának tervezését, és 1959-ben elkészítette az első két prototípust. Az egyikket Büssing motorral szerelték, a másikat a Dieselmotorenwerk Berlin-Johannisthal erőgéppel szerelték fel. A jármű 1A tengelyelrendezéssel készül(mely azt jelenti, hogy a motorkocsi egyik tengelye volt hajtott), 179 LE teljesítménnyel. Maximális sebességét 90 km/h-ban állapították meg és Sarfenberg központi ütköző- és vonókészülékkel szerelték fel. 1962-ben lettek ténylegesen forgalomba helyezve. Ugyanebben az évben további hat pótkocsival felszerelt vasúti kocsi, 1963-ban pedig további tizenhat motorkocsi és először néhány pótkocsi is épült. További járműveket aWaggonbau Görlitz is épített. Az eredeti besorolás a jármű általános típusára vonatkozik (VT = Verbrennungstriebwagen = belső égésű motorral felszerelt vasúti kocsi). 1965-től a későbbi sorozatot (amelyek 172-es kategóriává váltak) több egységet távvezérléssel szereltek fel, így akár 6 kocsiból álló vonatok is futtathatók voltak. Az egyéb járművek ütközői által okozott károk elkerülése érdekében a kiegészítő gumi ütközőket megfelelő magasságban helyezték el. 1970-ben a 171/172 osztályra, 1992-ben pedig a 771/772 osztályra lett számozva. A köznép azonban csak “Ferkeltaxe” Malactaxiként nevezte.


 
A fotókon szereplő modell, a Sachsenmodelle 13001 katalógusszámú gyártmánya. 1996 - 2000 között készült. Érdekessége, hogy a motorkocsi (172-144-8)meghajtása gumi áttételes, mellyel valószínűleg a modell csendességét igyekeztek elérni. Maga a motorkocsi, egyedül futtatva valóban csendes. Ám az ügyesen kivitelezett vonókészülékkel (mely a pótkocsit is menetirány szerinti fényekkel látja el), a csatlakoztatott mellékkocsi kerék-áramszedői félelmetes csiszoló, csikorgó hangot hallatnak, melyet a mai napig nem sikerült orvosolnom. A modell egyébkén rendkívül szépen kidolgozott, olvasható szép feliratokkal rendelkezik, a belső világítása is autentikusnak mondható. Aki kedveli a DR ezen korszakát mindenképp ajánlom, hátha valakinek sikerül megoldania a mellékkocsi problémáját.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése