Gyermek koromra esett a Jom kipurri háború. Akkoriban édesapám Egyiptomban a Ganz gyár alkalmazottjaként felügyelte a kiszállított DVM-11 típusú dízelmozdonyok üzembehelyezési, garanciális tevékenységét. Mivel a kiküldetés több évre szólt, így magával vihette családját is, köztük édesanyámat és jómagamat is.... Csodás napokat töltöttünk el a Nílus vidékén, fantasztikus életre meghatározó élményeket gyűjtve. Az ablakunkból a lenyugvó napban bámulhattuk a piramisokat, a civilizációt teremtő folyó hömpölygött el a kilencedik emeleti lakásunk előtt... Utaztunk, Memphisbe, Sakkarába... feltárult előttünk a régmúlt csodája. Az El-Khaili bazárban vásároltunk, a... Az El-Gezira-m strandoltunk, élveztük a kelet angolszász csodáit....
Aztán jött egy nap, a rádió kijelentette, Kairó olyan mintha sajtbúra alatt lenne. Na ezt gyorsan megcáfolták... A kijelenés után két izraeli vadászgép átsüvített az egyiptomi főváros légterén, na ez okozott némi pánikot. 1973-mat írtunk, abból is a tizedik hónapot. Ez év október 8-án evakuálták a külszolgálatosok családtagjait Kairó-ból, főleg a szocialista régióból itt lévőket.
Bőrönd, csomagolás, némi pánik... gyermekként akkor semmit nem értettem. Még tetszett is. Újra repülőtér, csodás nagy négylégcsavaros repülő. Aztán jött a meglepetés, a repülőben nem voltak székek, sem stewardesek... Csak egy üres géptörzs. A jármű orosz katonai szállításokra alkalmazott jármű volt. Mellesleg WC sem volt benne kialakítva, az utasok részére... Több száz nő és gyermeket repített a vélt biztonságba ez a repülő monstrum.
A repülő, egy biztonságos útvonalat választott, kikerülve az izraeli, megfigyelt légteret. Akkoriban az oroszok nem voltak jóban annyira a zsidókkal. Így kirepülve az Indiai-óceán felé, Pakisztán, Afganisztán után lépett be szovjet légtérbe, majd innét fordult Budapest felé. A több mint 18 órás utazás alatt nem volt lehetőség vízvételezésre, a navigátor nő létére ajánlott fel egy vödröt, a szükségletek kielégítésére. Majd leszálltunk Ferihegyen. Sajnos akkor érkezett valaki a Központi Bizottságból, így mi egy külső területen várakoztunk. Megint köszönet a navigátor hölgynek, valószínűleg ő volt a legmagasabb rendfokozatban, mert kivont pisztollyal fenyegette meg hazánk őreit, hogy legyenek humánusak, Így kaptunk ásványvizet. Majd miután a párttag eltávozott a reptérről minket is átengedtek. Taxiba ültünk édesanyámmal, lakhelyük felé vettük az irányt. A taxis szerencsére elfogadta a dollárt amivel fizettünk. Ám a néni, Matyi néni nem volt otthon, aki a lakásunk kulcsait őrizte. Szomszédoktól tudtuk meg, felment a rokonaihoz a Sváb-hegyre. Szerencsére a mellettünk lakó adott pár forintot, majd útba igazított minket.
Áztam, fáztam. Csoda volt a metró mely minket a Moszkva tér-ig vitt minket. Majd újra taxiba ültük, és egy csavaros kéményes házat kerestünk a Szabadság hegyen. Nagyon fáztam, Egyiptom melege után. Kavarogtunk utcákon keresztül. Mire megtaláltuk a "csavart" kéményes házat. Matyi nénit aki átadta lakásuk kulcsait...
Majd hazajutottunk....
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése