2021. január 8., péntek

Stainz gőzmozdony...

 Nos, a Stainz néven elhíresült keskenynyomközű gőzmozdony, egy igen érdekes kis jármű, melyet valószínüleg a modell ipar tett ismertté. A valóságban ebből a mozdonytípusból összesen hat példány készült. A B n2t tengelyelrendezésű Krauss/Linz-i gyártású keskenynyomközű szertartályos gőzmozdonyból 1890-ben kettő darab készült a Salzkammergut-Lokalbahn (SKGLB) -részére ezeket csak 1. és 2. pályaszámmal jelölték. Majd 1892-ben a stájerországi tartományi vasút (StLB) négy azonos módon épített mozdonyt vásárolt a Preding - Wieseldorf-Stainz helyi vasúthoz, illetve a Pöltschach - Gonobitz helyi vasúthoz (a mai néven: Poljčane - Slovenske Konjice - Zreče ) Az StLB gépek neve MERAN , STAINZ , GONOBITZ és HEILIGENGEIST . Ezek voltak az osztrák vasutak legkisebb gőzmozdonyai. A Salzkammergut helyi vasút két mozdonyát megvásárolták az első szakasz építéséhez Bad Ischl és Strobl között, aztán 2. számú mozdony 1953-ig volt használatban az SKGLB-n majd selejtezték. Az 1. számú mozdonyt az első világháború után Romániában maradt, sorsa ismeretlen. Egyik mozdony sem maradt fenn. A 1 MERAN névre keresztelt mozdony háborús veszteség 1943-ban, 2. számú STAINZ , jelenleg a Murtalbahn- on található, a 3. számú GONOBITZ (Pöltschach), mozdony a Ljubjanai Vasúti Múzeumban tekinthető meg, a 4. számú mozdonyt Heiligengeist (Pöltschach), pedig 1933-ban selejtezték.

Az SKGLB 2. mozdony PFT. szerelvénnyel vonattal 1890 körül

Mint az elején megemlítettem, sok modellgyártót megihletett ez az aprócska mozdony, elsőként talán az Egger-Bahn-t, mely egy relatíve egyszerűsített formát hozott ki. Majd követte az LGB, mely már komolyabbra vette a modellt, sőt azt is elárulta, hogy a kis mozdonynak, a víztartálya a főkeret között volt, erre egyéb utalást nem találtam... Majd a Fleischmann is kihozta 0e építési nagyságban. Talán az egyszerűsége talán, az aprósága fogta meg a gyártókat, hogy ilyen népszerű lett, ez az aprócska mozdony...



Egy pillanatra eltöprengtem, hogy lehet esetleg, a magyar vasút állományában is feltűnt a második világháborús események alatt... Ám ez csak fantázia, nincs valós alapja, de talán jó eljátszani a gondolattal....



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése