2021. január 11., hétfő

ČSD S499.1 villamosmozdony, "Laminátka"

 A ČSD S 499.0 sorozat és a ČSD S 499.1 sorozat egy csehszolvák gyártású villamosmodony sorozat volt. Csehszlovákia felbomlásakor 1988 után a mozdonyok Szlovákiába kerültek ŽSSK 240 sorozat megjelöléssel

1968-1969 között összesen 145 db készült belőle a Škoda Pilsenben található gyárában. Villamos mozdony tengelyelrendezése Bo Bo, állandó teljesítménye 3080 kW, össztömege 85 t. Sajnos a mozdony hajtásrendszeréről nem találtam információt, ami biztos, 25 kV-os felsővezetékre lett építve így, nem egyszer találkoztam vele a Nyugati-, és a Keleti-pályaudvar vágányain.

A mozdony érdekessége, hogy karosszériája fém helyett üvegszálas erősítésű műanyagból készült, ebből ered beceneve is: "Laminátka". Az anyaghasználatot hivatalosan a súlycsökkentéssel indokolták (mely valószínűsíthető is figyelembe véve a 21,25 tonnás tengelyterhelést az akkor sok helyen még fa talpfás felépítmény miatt), de elképzelhető hiánygazdaság során fellépő anyaghiányban és nagy mennyiség minél gyorsabb előállítása is szerepet játszhatott.

A "Laminátka" Nyulas-Elágazás kihúzóvágányán....

Van egy egyéni perverzióm, gyűjtöm a "ronda" villamosmozdonyok modelljeit. Véleményem szerint ez a jószág, dobogós helyezésű.... A modellt a Piko adta ki 51380 katalógus számon. Nem volt kérdéses, hogy ez a jármű, ha csak modell formájában de kell a gyűjteménybe, ráadásul vörös csillagos kivitelben. 

Nos, az első Piko Expert modellem, -hát el lehet felejteni a 80-90-es évek Piko-ját, ez már valami más. Drasztikusan részletgazdag kidolgozás, hihetetlen csendes, tökéletes járás (analógban). Az áramszedők olyan filigrának, mint a tetőszerelvényeken áthaladó vezetékek. Csodálatos modell! Nagyon örülök, hogy megvásároltam. 

Azonban, van egy apró problémám ebben a digit (idit) világban, miért nem világít a felső fényszóró, kis híján 80.000 Ft-ért? Értem én, digitben külön lehet kapcsolni, és ez valóban korrekt. Azonban árulnak egy csendes (nem zajos modellt), valószínűleg olyanok vásárolják meg, akik nem digi-sek. Akkor? Vasúti jármű háromlámpás homlokfénnyel közlekedik...  Tényleg visszalépünk, vagy csak minket analóg modellezőket kényszerítenek.... Nem szeretnék nagyképűsködni, de több mint 300 vontatójármű van a birtokomban, na ezeket nem szeretném digitalizálni, tudom őskövület vagyok... de vasútmodellező...



1 megjegyzés:

  1. Megfelelő mennyiségű laposelemnek a mozdony oldalára szigszalagozása biztosítja a tápot, bekötöd a homloklámpához, és juhé!

    VálaszTörlés